→纽波特纽斯造船厂(Newport News Shipbuilding, Newport News, Virginia)
第218行: | 第218行: | ||
|- | |- | ||
| [[西弗吉尼亚]] || 1920.4.12 || 1921.11.19 || 1923.12.1 || | | [[西弗吉尼亚]] || 1920.4.12 || 1921.11.19 || 1923.12.1 || | ||
|- | |||
| [[星座]] || 1920.8.18 || || ||1922.2停工,1923.8拆解 | |||
|- | |- | ||
| [[休斯顿]] || 1928.5.1 || 1929.9.7 || 1930.6.17 || | | [[休斯顿]] || 1928.5.1 || 1929.9.7 || 1930.6.17 || |