→纽波特纽斯造船厂(Newport News Shipbuilding, Newport News, Virginia)
第295行: | 第295行: | ||
|- | |- | ||
| [[埃塞克斯]]<br>USS Essex<br>CV-9 || 1941.4.28 || 1942.7.31 || 1942.12.31 || | | [[埃塞克斯]]<br>USS Essex<br>CV-9 || 1941.4.28 || 1942.7.31 || 1942.12.31 || | ||
|- | |||
| [[勇猛]]<br>USS Intrepid<br>CV-11 || 1941.12.1 || 1943.4.26 || 1943.8.16 || | |||
|- | |- | ||
| [[提康德罗加]]<br>USS Ticonderoga<br>CV-14 || 1943.2.1 || 1944.2.7 || 1944.5.8 || | | [[提康德罗加]]<br>USS Ticonderoga<br>CV-14 || 1943.2.1 || 1944.2.7 || 1944.5.8 || |