无编辑摘要
无编辑摘要 |
无编辑摘要 |
||
第14行: | 第14行: | ||
|- | |- | ||
| [[高雄]](たかお)<br>IJN Takao || 重巡 || 1927.4.28 || 1930.5.12 || 1932.5.31 || | | [[高雄]](たかお)<br>IJN Takao || 重巡 || 1927.4.28 || 1930.5.12 || 1932.5.31 || | ||
|- | |||
| 大鲸([[龙凤]])(たいげい)<br>IJN Taigei || 潜水艇母舰 || 1933.4.12 || 1933.11.16 || 1934.3.31 || | |||
|- | |- | ||
| [[铃谷]](すずや)<br>IJN Suzuya || 重巡 || 1933.12.11 || 1934.11.20 || 1937.10.31 || | | [[铃谷]](すずや)<br>IJN Suzuya || 重巡 || 1933.12.11 || 1934.11.20 || 1937.10.31 || |