→伯利恒造船公司 霍河造船厂(Bethlehem Shipbuilding Corporation,Fore River Shipyard, Quincy, Massachusetts)
第42行: | 第42行: | ||
|- | |- | ||
| [[昆西]] || 1933.11.15 || 1935.6.19 || 1935.6.9 || | | [[昆西]] || 1933.11.15 || 1935.6.19 || 1935.6.9 || | ||
|- | |||
| [[菲尔普斯]] || 1934.1.2 || 1935.7.18 || 1936.2.26 || | |||
|- | |- | ||
| [[黄蜂]] || 1936.4.1 || 1939.4.4 || 1940.4.25 || | | [[黄蜂]] || 1936.4.1 || 1939.4.4 || 1940.4.25 || |