→纽约造船公司(New York Shipbuilding Corporation, Camden, New Jersey)
第338行: | 第338行: | ||
|- | |- | ||
| [[法戈]]<br>USS Fargo<br>CL-106 || 1943.8.23 || 1945.2.25 || 1945.12.9 || | | [[法戈]]<br>USS Fargo<br>CL-106 || 1943.8.23 || 1945.2.25 || 1945.12.9 || | ||
|- | |||
| [[亨廷顿]]<br>USS Huntington<br>CL-107 || 1943.10.4 || 1945.4.8 || 1946.2.23 || | |||
|- | |- | ||
| [[塞班]]<br>USS Saipan<br>CVL-48 || 1944.7.10 || 1945.7.8 || 1946.7.14 || | | [[塞班]]<br>USS Saipan<br>CVL-48 || 1944.7.10 || 1945.7.8 || 1946.7.14 || | ||
|- | |- | ||
| [[伍斯特]]<br>USS Worcester<br>CL-144 || 1945.1.29 || 1947.2.4 || 1948.6.26 || | | [[伍斯特]]<br>USS Worcester<br>CL-144 || 1945.1.29 || 1947.2.4 || 1948.6.26 || | ||
|} | |} | ||